Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

Zlatý standard a Rusko

 

Podívejme se na zajímavé úvahy a názory různých světových analytiků a ekonomů k tomu, co se zdá být jednou z nadějných cest pro stabilizaci Ruska a potažmo celosvětového systému měn….

 

V roce 1998 se uznávaný ekonom Jude Wanninski ve svém článku pro Wall Street Journal zahleděl do budoucnosti a prorokoval, že pouze zlatý rubl vyvede Rusko z jeho tehdejší dluhové pasti. Když o dva roky později nastoupil do úřadu, prezident Putin okamžitě Rusko nasměroval k masívnímu nákupu zlatého kovu. V té době bylo potřeba na nákup jediné unce zlata osmadvacet barelů surové ropy. Ale politika zlatem krytého rublu úspěšně pomohla zemi splatit její obrovský vnější dluh.

 

Jenže postoj „pro zlato“ s sebou také jaksi automaticky nese postoj proti dolaru. Můžeme pouze spekulovat, zda by po zavedení zlatého standardu následovala skutečná měnová válka. Znamenalo by to, že by Západ chtěl všemi prostředky, včetně vojenských, oslabit pozici Ruska v regionu. A udržet jej v poutech, nasazených mu FEDem, ECB a Bank of England.

 

Fyzické zlato tvoří 10% ruských devizových rezerv. Deficit státního rozpočtu, bráno podle odhadů z listopadu 2014, je zhruba kolem 10 miliard dolarů, což je mnohem méně, než 1% HDP. Úroveň chudoby klesla ze 35% v roce 2001 na 10% v roce 2010. Roste střední třída. Podle odhadů z roku 2013 do roku 2020 tvořit již 86% společnosti.

 

Důsledky Ruska jako ekonomiky se zlatým standardem by byly nedozírné. Především by došlo k prvnímu skutečnému „schismatu“ v globálním peněžním systému. Čína by patrně Rusko následovala. To by Spojené státy vystavilo riziku obrovité inflace. Zpátky přes Atlantik by se přiřítily plné náruče dolarů, které už by nikdo nechtěl. Nejhorší noční můra, jakou si ve FEDu  umějí představit! Především však by se Rusko vyhnulo extrémnímu zadlužování, k němuž by nikdy nedošlo ani na Západě, pokud by naše ekonomiky zůstaly u zlatého standardu.

 

„Zlatý standard je politicky přitažlivá koncepce, která by pomohla rublu stát se skutečně skvělou měnou a značně by napomohla snížení odlivu kapitálu ze země,“ míní dr. Enrico Colombato, profesor ekonomie na italské Univerzitě v Turíně.

 

Podle něj by jedinou větší nevýhodou přechodu zlatý standard bylo to, že by transformace zbavila politické elity možnosti podle vlastní vůle ovlivňovat trh. Dalším nebezpečím je podle něj, pokud by se vynořila nová generace centrálních bankéřů, kteří by byli příliš hluboce ovlivněni postoji Evropské centrální banky (ECB) a FEDu.

 

Alisdair MacLeod, britský veterán, mající za sebou dvě desítky let jako konzultant v oboru off-shorového bankovnictví, nedávno napsal, že Rusko (a Čína) budou „mít v rukávu všechna esa“, pokud se odvrátí od možných budoucích měnových válek a přikloní se k trhu s fyzickým zlatem. Ve svém článku dodává, že poptávka po fyzickém zlatu je momentálně na západních trzích nízká a dlouhodobější držitelé rublů by je nejspíš za zlato neprodávali a raději by je směnili za některou jinou fiat měnu (zákonná měna té které země).

 

MacLeod cituje Johna Butlera, předsedu úseku informačních technologií v londýnské společnosti Atom Capital, který vidí v přechodu Ruska ke zlatému standardu veliký potenciál. Pokud by se totiž správně nastavila cena zlata, nebyla by v takovém případě ruská centrální banka nadále odkázána na nákup a prodej tohoto drahého kovu jako prostředku k udržení směnného kurzu. Banka by  tím pádem byla schopna zcela svobodně spravovat likviditu rublu a navíc by mohla vydávat kupónové dluhopisy vlastním občanům, kterým by mohl náležet výnos fixovaný na ceny zlata. Podle Johna Butlera by to dále vedlo ke stabilizaci rublu. Poté by klesly životní náklady ruských občanů a vzhledem ke dlouhodobé stabilitě ekonomiky a nižším daním by stouply úspory. John Butler navíc tvrdí, že i mezinárodní trh s měnou by z podobného kroku výrazně vytěžil. Při současné krizi na Ukrajině i na komoditních trzích se mnozí investoři zbavovali rublu ve prospěch dolaru či eura. Pokud by ale Rusko zavedlo směnitelnost za zlato, poptávku po rublu by to zvýšilo. Obchodování měny v New Yorku a Londýně by bylo v odpovědi na vzestup poptávky po rublu omezeno v oblasti prodeje zlata za rubl u dovozů a vývozů.

 

Výhled na podobný konflikt vůbec není hudbou budoucnosti. Holandský autor Willem Middelkoop správně napsal ve své loňské knize „Velký reset: Válka o zlato a konec finanční hry“:

 

Reset systému je na dosah. Světový finanční systém si bude muset najít novou kotvu ještě před rokem 2020... Spojené státy v zoufalém pokusu udržet vlastní dolarový svět vedou již od šedesátých let tajnou válku proti zlatu. Čína a Rusko už ale americkou kouřovou clonu dávno prohlédly a nehodlají pokračovat v půjčkách svému americkému protihráči. Obě země nakupují zlato ve velkém. Připravují se na skok do další fáze existence globálního peněžního systému.“

 

Autor: MG

 

Zdroj. (zdroj překladu : http://protiproud.parlamentnilisty.cz/)