Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

Dolar dnes a dolar v budoucnosti

 

Stále častěji, a hlavně hlasitěji, se nejenom v ekonomickém světě začíná mluvit o neudržitelné hegemonii celosvětové rezervní měny – amerického dolaru.

 

Soudí se, že Američané mají několik dobrých exportních nástrojů : ropu, drahé kovy, know how, zbrojařinu, Hollywood, válku a…dolar. Skutečnost je však taková, že mají jen jeden dobrý vývozní artikl. A tím je  dolar.

 

A i když je dolar v důsledku  dnes jen pouhý kus papíru, protože jich tisknou ohromné množství, tak si za něj stále ještě kupují, co chtějí…no a tak ovládají svět. Ostatně hegemonie nad zeměkoulí, to je to, čím jsou Američané posedlí.  I když dnes už nikdo nedokáže vlastně pořádně vysvětlit, proč .

 

Podívejme se na to, co by se stalo, kdyby vznikla nějaká jiná globální měna tak, jak mají v úmyslu učinit země BRICS. Pokud by tak učinili a tuto měnu by podložili nejenom důvěrou (jako je tomu u dolaru), ale třeba i zlatem či jinou hmatatelnou realitou, došlo by k zániku americké dominance a také ke konci vnitřní stability USA.

 

Run na sesazení dolaru z pozice světové rezervní měny probíhá cyklicky již nějaké to desetiletí. Zatím bezúspěšně. Protože co dělají lidé na celé Zemi ?  Schraňují úspory v dolarech. Tyto dolary jsou z větší části dislokovány v bankách. Ovšem nezanedbatelná číst jich je schraňována i v hotovosti. Tyto peníze jsou vlastně staženy z oběhu (oproti těm, co jsou na bankovních účtech a jsou v oběhu). A tyto peníze (držené doma, v hotovosti), dělají dolaru ohromnou službu : nejsou v oběhu. Ekonomové to nazývají taurus. Amerika tedy může do oběhu  vytisknout nové dolary… tato devalvační spirála je zatím nekonečná…zatím.

 

Podíváme-li se na snahy jakýchsi pomatenců, kteří se snaží peněžní toky zvirutalizovat, čili zrušit peněžní transakce v hotovostních operacích (Švédsko), potom musíme konstatovat, že USA bude činit vše pro to, aby k žádnému takovému kroku globálně nedošlo. Byla by to okamžitá smrt dolaru. Predikuje se vývoj stejný, jako u zakládání účtů offshorovým společnostem. USA po 11. září zatlačila celý bankovní svět do pozice, kdy v rámci boje proti terorismu nesmí banky otevírat účty offshorovým společnostem. Až na jednu jedinou výjimku : a tou je Bank of America. V této bance Vám otevřou účet i s offshorovu licencí s akciemi na doručitele. Napadá Vás, proč? Protože dnes jen Bank of America tak má pod kontrolou ohromné peněžní transakce a depozity, zatímco zbytek bankovního světa se těchto aktiv nedobrovolně vzdal.

 

Příčin okamžité smrti dolaru může být daleko víc. Ale nejrychlejší smrt může způsobit dolaru například Čína : ta nakoupila v roce 2008 a dále víc jak 700miliard USD v amerických státních dluhopisech. Pokud Číňané těchto 700miliard USD tzv. obětují a vrhnou je na trh, pod cenou, zničí okamžitě Ameriku. Jak by USA mohly přežít vypuštění 700miliardových dluhopisů přímo na trh v Americe?

 

Podívejte se, co se děje s EURem. Jako měna dlouhá léta bylo EURo silnější, než USD. A co se děje poslední měsíce? EURo dostává jednu ránu za druhou.  Dolar potřebuje ke své síle vždy minimálně dvě až tři kvalitní, podložené měny, které s ním jsou ve směnném koši . A protože používá dolar jako nástroj výkonu moci po celém světě, musí se kamarádit s těmi nejsilnějšími (rozuměj nejdůvěryhodnějšími ve smyslu společenského konsenzu na důvěře v sílu oné měny) měnami : v Evropě je to GBP a CHF. Zaznamenali jste, co nečekaně udělalo před měsícem Švýcarsko se  svým Frankem? A jak USA už dlouhé roky mučí švýcarské banky, ničí švýcarský bankovní systém? A jak se teď pustily do švýcarské pobočky HSBC (což je banka patřící Číňanům)?

 

Dolar jen tak nepadne a jako rezervní měna tu jistě zůstane i za cenu, že se o hegemonii bude dělit v budoucnu třeba s tou druhou, s tou BRICSovou. Jiné cesty, bez globálního kolapsu, totiž není.

 

Na EURo zapomeňte. To bude natolik životaschopné, nakolik mu (a Evropě) USA dovolí.

 

 

Autor: MG