Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

Oslabování české měny – 2015 – kdo ji oslabuje, prosím?

Je zajímavé až zarážející, kolik lidi se stále „odborně“ vyjadřuje k oslabování české měny a berou do úst či pera (nebo klávesnice) nadarmo termín „intervence České národní banky“. Spektrum těchto rádobyznalců je obrovské, od rozsévačů temných zpráv na TV Nova přes různé analytiky až po pana prezidenta.

 

Přitom faktem je jedna věc: ČNB do kurzu koruny nezasahuje!

 

Citujme zde ČTK (14.1.2015):

Mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann upozornil, že Česká národní banka intervenovala na oslabení koruny několik dnů v listopadu 2013, od té doby neintervenuje. "Koruna se od té doby obchoduje na trhu za kurz vzniklý působením nabídky a poptávky. A pokud jde o samotné oslabování české měny vůči dolaru, drtivá většina tohoto oslabení je způsobena poklesem kurzu eura vůči dolaru," uvedl. Zároveň dodal, že ČNB je nezávislá a nemůže přijímat pokyny od politiků.

 

Takže zpět a po pořádku.

Česká národní banka provedla reálnou intervenci před 14 měsíci. Za „nové“ peníze nakoupila dolary a eura.

Od té doby ČNB nedělá nic a pouze opakovaně tvrdí, že nenechá korunu klesnout pod 27,-Kč/EUR. Pokud by se tak stalo, opět si koupí nějaké ty dolary a eura do zásoby.

Kurz koruny se mění jen a pouze díky nabídce a poptávce na trhu. Zde se odráží řada vlivů, domácích, zahraničních, ceny surovin a podobně, ale ne přímý vliv České národní banky.

 

Co tedy všichni ti mravokárci, penězomluvci, komentátoři, analytici a ostatní chytrolíni po ČNB vlastně chtějí, když jí říkají, aby ukončila intervence proti koruně?!

Jak chtějí ukončit něco, co se neděje?

Nebo chtějí, aby banka neintervenovala v případě, až zase někdy za dva roky koruna samovolně tržně klesne pod 27?

Nebo snad chtějí, aby banka začala okamžitě intervenovat pro korunu?

 

Za prvé evidentně nerozumí tématu a podstatě věci, za druhé se neumí vyjádřit a za třetí chtějí nesmysly.

 

Jednorázová intervence znamenala jednorázový příliv české koruny do oběhu, tedy zvětšení množství oběživa. To mělo za následek změnu kurzu a stabilizaci kurzu v nové hladině, protože množství oběživa nikdo od tohoto okamžiku nezmenšil.

Další pohyby kurzu jsou již jen běžnými výkyvy reagujícími na ekonomickou realitu při daném množství peněz.

 

Tento krok provedený v roce 2013 měl jednoznačně dlouhodobě pozitivní důsledky. Pomohl naší exportně orientované ekonomice a pomohl mírně zvednout jinak nulovou inflaci, která se bez nových peněz nemohla aktivovat. Z peněz na dluh již nebylo možno ekonomiku stimulovat, neboť zadlužení má své logické i psychologické meze a bylo opravdu někde potřeba nové peníze vytvořit a vypustit.

Bohužel se zřejmě nepovedlo prosadit ve vtipu míněný, ale kouzelný nápad pana Miroslava Singera, rozházet nově vytištěné peníze z vrtulníku.

 

Celkově musíme postup České národní banky a jejího guvernéra hodnotit pozitivně, ať si na Nově nebo na Hradě říkají co chtějí. Naštěstí je centrální banka stále dost nezávislá instituce!

 

Hmmm... a kdo že tedy vlastně korunu oslabuje? Zlí šejkové, kteří nechali klesnout ceny ropy a neomezili těžbu? Zlí Američané, kteří pracují na posílení jejich ekonomiky? Zlí Němci, kterým se daří? Zlí Řekové, kteří konečně zvažují opuštění Eura a přivodí pak jeho posílení? Proti těm všem (a dalším) se nikdo zatím neohradil. Proč, prosím?

 

 

Autor: JFP