Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

Nárůst úrokových sazeb a vývoj zadluženosti

 
Podle statistiky ČNB začaly v letošním roce mírně růst úrokové náklady u hypotečních úvěrů poskytovaných obyvatelům.

 

RPSN u úvěrů na bydlení v jednotlivých letních měsících mírně, ale postupně roste. Z červencových 2,69% přes srpnové 2,7% na zářijové 2,73%. Není to sice nijak dramatický nárůst, ale je možné, bude i nadále pokračovat.

 

Nicméně sazby jsou stále velice nízké a příznivé pro zájemce a investory a proto trvá zájem o hypotéky a jejich objem se meziročně ke konci září 2015 zvýšil o 5,89%, což představuje docela významný nárůst.

 

Oproti tomu docela překvapivě klesla zadluženost obyvatel z půjček na spotřebu, a to o 2,74%. Na jednu stranu to není možná dobrá zpráva pro banky, ale na druhou stranu to lze považovat za příznivý ekonomický jev, kdy je patrné, že tyto půjčky jsou poskytovány opatrněji a snad do budoucna ubude rizikových dlužníků a případů končících v exekuci, případně v insolvenčním řízení.

 

Jestliže tedy média uvádí nárůst zadluženosti v součtu o 1,41%, pak je tento nárůst zapříčiněn jedině hypotékami a vzhledem k tomu, že nárůst odpovídá inflaci a je pod hranicí růstu ekonomiky, lze tento vývoj považovat za veskrze pozitivní.

 

Autor: MB