Česká finanční poradenská a.s.
Vodařská 232/2
619 00 Brno - Horní Heršpice
IČ: 45274070

Založeno 1992

Pomozme České Národní Bance – konec regulace kurzu koruny

 

Již třetí rok inkasuje moje firma kurzovou ztrátu v dovozu zboží sjednaném v podmínkách tržního kurzu v roce 2013. Moje malá firma s obratem 1 milion Eur přišla zatím asi o 6 milionů korun díky administrativní regulaci kurzu naší českou národní bankou. Rozhodlo o tom její vedení složené z bankovních byrokratů s motivací, kterou nutno nechat historii. Konečně se začínají objevovat polooficiální stanoviska jejich následníků o zrušení této regulace kolem poloviny příštího roku. A spolu s tím samozřejmě přicházejí obavy, co to v hospodářství země vyvolá. Rozhodl jsem se ČNB pomoci a oznámit jí, co moje firma provede.

  

Proč odstoupil David Cameron a ne vedení EU?

 

Přečetl jsem už dlouhou řadu článků v různých časopisech a denících o Brexitu a jeho důsledcích. Obecně řečeno se kritizuje ten, kdo si stěžuje (Velká Británie) a ne ten, kdo EU špatně řídí (kdo to vlastně řídí?).

V kauze Brexit mi chybí zásadní analýza toho, co vlastně dělá EU špatně, kde je třeba hledat nápravu.

Morální dopady referenda jasně ukazují, kdo je tu soudný a kdo je úplně mimo realitu (a hlavně mimo politickou odpovědnost).

 

Nárůst úrokových sazeb a vývoj zadluženosti

 
Podle statistiky ČNB začaly v letošním roce mírně růst úrokové náklady u hypotečních úvěrů poskytovaných obyvatelům.

Boj za práva věřitele - kdo se jej zastane?

 

Se zájmem jsem si přečetl článek paní Kateřiny Vokurkové v časopise EkonomNejvětší chyby exekutorů“. Dovolím si na něj reagovat z pozice třetí strany (kterou autorka vůbec neberete v potaz), a to z pozice věřitele. Máme s pohledávkami dlouhodobé zkušenosti, spravujeme pohledávky tří společností, které pocházejí z běžné obchodní činnosti a bankovních úvěrů, ve prospěch těchto společností je vedeno cca 500 exekucí u více než 10 exekutorských úřadů.

 

Zlatý standard a Rusko

 

Podívejme se na zajímavé úvahy a názory různých světových analytiků a ekonomů k tomu, co se zdá být jednou z nadějných cest pro stabilizaci Ruska a potažmo celosvětového systému měn….

 

V roce 1998 se uznávaný ekonom Jude Wanninski ve svém článku pro Wall Street Journal zahleděl do budoucnosti a prorokoval, že pouze zlatý rubl vyvede Rusko z jeho tehdejší dluhové pasti. Když o dva roky později nastoupil do úřadu, prezident Putin okamžitě Rusko nasměroval k masívnímu nákupu zlatého kovu. V té době bylo potřeba na nákup jediné unce zlata osmadvacet barelů surové ropy. Ale politika zlatem krytého rublu úspěšně pomohla zemi splatit její obrovský vnější dluh.